Minimalizm « Ekopasja

„Żyjemy w świecie nadmiaru. Nadmiaru informacji, nadmiaru możliwości, nadmiaru przedmiotów. Ich wielość nie oznacza jednak zwiększenia satysfakcji i zadowolenia z życia. Coraz więcej osób cierpi z powodu konsekwencji zbyt szybkiego, zbyt intensywnego rozwoju technologicznego. Na choroby cywilizacyjne, w tym zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy załamania nerwowe, cierpią miliony ludzi na całym świecie. Ciągła presja, konkurencja, brak czasu i pośpiech, powierzchowność… Kto nie chciałby wysiąść z tego pociągu? […]

Pierwszym krokiem w kierunku minimalistycznego życia zwykle jest przegląd posiadanych przedmiotów. Zacznijmy od banalnego pytania o to komu i czemu służą rzeczy, które nas otaczają? Czy naprawdę używamy tego wszystkiego co posiadamy? Zastanówmy się nad naszym zwyczajami, nad celami i priorytetami życiowymi. Jaką rolę w tym kim jesteśmy, do czego dążymy i jak chcielibyśmy spędzić nasze życie pełnią dobra materialne?

Najbardziej ortodoksyjni minimaliści wyznają zasadę „100 things” – posiadania tylko stu przedmiotów. Na pierwszy rzut oka setka przedmiotów wydaje się dużym zbiorem – jeśli należycie do tych osób, które tak sądzą, to proszę, na próbę przeliczcie chociażby książki we własnej biblioteczce – uświadomi to wam szybko jak wiele przedmiotów „musicie” mieć. Teraz zapewne pojawi się protest – tylko 100 rzeczy? To niemożliwe. Hmm, a może jednak?”

za pomocą: Minimalizm « Ekopasja.

Rzeczy faktycznie mnie zasypują, a jestem po kolejnych zakupach. raz na jakiś czas wpadam na pomysł wyrzucania/oddawania zbędnych rzeczy. stare ciuchy, zepsute przedmioty itp. Nie jestem jednak na pewno gotowa na ograniczenie się do rzeczy 100. Jak to powiedziała bardzo mądra osoba – nie mam za dużo ubrań, tylko za małą szafę:) mimo wszystko czasem zadaję sobie pytanie – na cholerę mi to wszystko. odpowiedź jest prosta – bo zasługuję:) a zakupy poprawiają humor:) dla równowagi słucham sobie orientalnej muzyki w wykonaniu popularnego amerykańskiego zespołu. bo mogę:)

Incubus – Aqueous Transmission

Reklamy
This entry was published on 5 września 2012 at 00:12. It’s filed under Przemyślenia, Zdjęcia and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: